داستان زندگی شما - آمار سن - تاریخ تولد

داستان زندگی - محاسبه تولد - محاسبه سن - تاریخ تولد - زندگی

روش طبیعی پیشگیری از بارداری

روش هاي طبيعي پيشگيري از بارداري يا پرهيز دوره اي ( Periodic Abstinence ) :

روش طبیعی پیشگیری از بارداری

اساس اين روش، بر مشاهده علائم و نشانه هاي طبيعي آن بخش از سيكل قاعدگي استوار است كه در آن امكان باروري وجود دارد. در اين روش بايد طول زنده ماندن اسپرم در داخل دستگاه تناسلي زن(2تا7روز) و نيز طول عمر تخمك (1 تا 3 روز) در نظر گرفته شود. در طول روزهاي بارپذيري (Fertile days) ، بايد از نزديكي جنسي پرهيز كرد و يا از روش‌هاي سدي جلوگيري از بارداري مثل كاندوم استفاده كرد.

دوره حداكثر قدرت باروري از 5 روز قبل از زمان تخمك گذاري شروع مي‌شود و در روز تخمك‌گذاري به پايان مي‌رسد . احتمال باروي روز بعد از تخمك‌گذاري به سرعت كاهش مي‌يابد اما گاهي باروري در زمان بيش از 6 روز قبل از تخمك گذاري يا بلافاصله بعد از آن نيز روي مي‌دهد. احتمال حاملگي در طول دوره بارپذيري (Period of fertility) به طور ثابت افزايش مي‌يابد و در روز تخمك گذاري و دو روز قبل از آن به حداكثر خود مي رسد.

مزايای این روش :

1. در دسترس بودن

2. بدون هزينه بودن

3. عدم استفاده از دارو يا وسيله خارجي

معايب روش :

تفاوت این روش نسبت به روش های دیگر مثل استفاده از قرص ها خوراکی پیشگیری از بارداری در این است که  اين روش جلوگيري از حاملگي در واقع سبك خاصي از زندگي است. بنابراين اتكاي به آن مستلزم ايجاد تعهد از سوي هر دو شريك جنسي است. در موارد زير استفاده از اين روش به احتمال زياد منجر به شكست مي‌شود:

1. زناني كه سيكل هاي قاعدگي آن‌ها نامنظم است

2. افرادي كه قادر به ثبت منظم وقايع نيستند

3. زناني كه سابقه عفونت‌هاي مزمن واژن يا سرويكس دارند

4. زوجهايي كه نمي توانند مدتي پرهيز جنسي داشته باشند

روش‌ها: روش‌هاي مختلفي براي جلوگيري از حامگي به روش پرهيز دوره‌اي وجود دارند و اغلب آموزش دهندگان اين روش تلفيقي از چند روش گوناگون را ارايه مي كنند. ثبت مرتب وقايع ، براي برآورد دقيق روزهاي بارپذيري در هرماه لازم است .(فرم زیرمي تواند مورد استفاده قرار گيرد)

روش ها:

1.     روش ريتمي يا تقويمي : (The Rhythm or Calendar Method)

در اين روش، فرض بر اين است كه طول مدت سيكل هاي قاعدگي به طور نسبي ثابت است و بر اساس اين فرض مي‌توان دوره بارپذيري در ماه را از روي زمانبندي ماه قبل از آن پيش بيني كرد. روش كلي آن است كه طول مدت 6 سيكل قاعدگي ثبت مي‌شود، سپس زمان شروع دوره بارپذيري با كم كردن عدد 18 از طول كوتاهترين سيكل و زمان پايان بارپذيري با كم كردن عدد 11 از طول بلندترين سيكل تخمين زده مي‌شود. مثلاً زني كه سيكلهاي 28 تا 32 روزه دارد: طبق فرمول زیر ، روزهاي 10 تا 21 روزهاي بارپذيري مي باشد.اين روش در صورتي كه به تنهايي استفاده شود تا 40 درصد شكست دارد بنابراين حتماً بايد همراه ديگر روش‌ها باشد.

10=18-28

21=11-32

 

2.      روش موكوس سرويكس: (روش تخمك گذاري يا روش Billings ) :

اين روش مستلزم احساس يا مشاهده تغييرات موكوسي  دستگاه تناسلی زنان خصوصاٌ در ناحیه سرويكس یا دهانه رحم  در طول مدت زمان مي‌باشد. زني كه از اين روش استفاده مي‌كند بايد از تغيراتي كه تحت تأثير استروژن در ميانه سيكل قاعدگي ايجاد مي‌شوند، آگاه باشد. اين تغييرات شامل افزايش مقدار موكوس شفاف،رقيق و كش دار در سرويكس است به كارگيرندگان اين روش تغييرات موكوسي را به صورت مرطوب ،چسبناك و در عين حال ليز شده، توصيف مي‌كنند. تقريباً روز تخمك گذاري با روز به حداكثر رسيدن ميزان موكوسي تطابق دارد. در اين روش هر زماني كه موكوس چسبناك و نمناك شد بايد از رفتار جنسی پرهيز كرد. چهار روز پس از آخرين روز چسبناك و نمناك بودن موكوس ، نزديكي مجاز است.

3.      روش علامت – دما(The Symptothermal Method) :

هر روز قبل از خروج از بستر دماي بدن اندازه گيري مي شود . پيش از تخمك گذاري، دما معمولاً پايينتر از دماي طبيعي بدن است در پاسخ به افزايش ميزان پروژسترون پس از تخمك گذاري اين دما به ميزان 4/. درجه سانتي گراد افزايش مي‌يابد.

4.      پايش هورمون:

اندازه گيري ميزان هورمون لوتئيزان(LH) ادراري  با استفاده از نوار هاي آزمايش حساس توسط خود شخص مي باشد اين هورمون در دوران باروري سبب تخمك گذاري مي شود.

نگراني ها : مهمترين نگراني در استفاده كنندگان روش هاي طبيعي، شكست روش و حاملگي ناخواسته مي‌باشد. و نيز نگراني اثبات نشده‌اي وجود دارد كه مبتني بر لقاح با گامتهاي پير است كه احتمالاً خطر سقط خود به خود و نيز نقايص كروموزومي را افزايش مي‌دهد.

جدول ثبت وقایع سیکل ماهیانه در زنان


!! داستان زندگی شما !!

ارائه دقیق ترین و جالب ترین اطلاعات در مورد شما!!!

پاسخ تمام سوالات در مورد خصوصیات خودتان را در اینجا پیدا می کنید!!! 

داستان زندگی شما

 دقیق ترین اطلاعات در مورد وزن و میزان کالری مورد نیاز شما

+ نوشته شده در  سه شنبه پانزدهم اردیبهشت ۱۳۸۸ساعت 6:49  توسط متین  |